Doklady o vzdelaní nadobudnuté v zahraničí nie sú na Slovensku automaticky uznané za rovnocenné so slovenskými dokladmi. Proces uznania dokladu o vzdelaní sa odlišuje podľa:
- štátu, v ktorom bol doklad získaný,
- podľa účelu, na ktorý sa bude používať (na účel štúdia alebo na výkon povolania),
- podľa typu povolania (môže ísť o regulované alebo neregulované povolanie). Odborná kvalifikácia sa musí uznať vždy v prípade výkonu regulovaných povolaní.
Uznávanie dokladov o vzdelaní alebo odbornej kvalifikácie vykonáva Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní.
Rozlišujeme profesijné uznávanie dokladov o vzdelaní a akademické uznávanie dokladov o vzdelaní.
Profesijné uznávanie dokladov o vzdelaní
Profesijné uznávanie dokladov o vzdelaní je uznanie dokladu za účelom výkonu povolania. Proces uznávania dokladov sa líši podľa toho, či ide o výkon regulovaného alebo neregulovaného povolania. K regulovaným povolaniam patria napr. zdravotnícke profesie, pedagogické profesie, všetky viazané a remeselné živnosti, niektoré ekonomické povolania a podobne. Neregulovanými povolaniami sú všetky ostatné povolania.
Pri regulovaných povolaniach je ich výkon viazaný na splnenie kvalifikačných predpokladov, ktoré sú ustanovené v právnych predpisoch.
K tomu, aby osoba, ktorá študovala v inom štáte, mohla vykonávať na Slovensku regulované povolanie je potrebné uznanie dokladov o vzdelaní – je ním vysvedčenie alebo diplom – a zároveň odbornej kvalifikácie. Uznávanie ukončeného vzdelania zo zahraničia na výkon regulovaného povolania sa uskutočňuje v jednom z troch režimov:
- Systém automatického uznávania kvalifikácii, ktorý sa uplatňuje sa v členských štátoch EÚ pri zdravotníckych povolaniach. Členské štáty dohodli na koordinácii vzdelania, ktorá spočíva v dodržiavaní minimálnych štandardov pre odbornú prípravu. Ide o povolania lekár, zubný lekár, farmaceut, sestra a pôrodná asistentka.
- Systém uznávania na základe nadobudnutých práv, ktorý sa aplikuje v EÚ na zdravotnícke povolania, ak vzdelanie bolo získané pred vstupom členského štátu do Európskej únie alebo sa zmenil názov diplomu.
- Všeobecný systém uznávania odborných kvalifikácii, podľa ktorého sa postupuje, ak boli doklady o vzdelaní na výkon zdravotníckych povolaní vydané v tretích krajinách alebo, ak bol doklad o vzdelaní vydaný členským štátom EÚ a nejde o zdravotnícke povolanie. Všeobecný systém uznávania dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácii je založený na domnienke porovnateľnosti, čo znamená, že pri rozhodovaní o uznaní dokladu o vzdelaní sa porovnáva rozsah a obsah vzdelania žiadateľa s rozsahom a obsahom vzdelania, ktoré sa vyžaduje v Slovenskej republike. Na základe tejto porovnateľnosti možno následne uznať alebo neuznať doklad o vzdelaní za rovnocenný s dokladom o vzdelaní vydaným v Slovenskej republike.
Pri niektorých regulovaných povolaniach môžu existovať rôzne príslušné orgány na uznanie dokladu o vzdelaní a na uznanie odbornej kvalifikácie (odborná kvalifikácia môže okrem dokladu o vzdelaní zahŕňať požiadavku odbornej praxe, odbornej skúšky a pod.). Pokiaľ existuje požiadavka aj z hľadiska dokladu o vzdelaní aj z hľadiska odbornej kvalifikácie, žiadateľ sa musí obrátiť najprv na orgán, ktorý uznáva doklad o vzdelaní, a následne na orgán, ktorý uznáva odbornú kvalifikáciu.
Príklad:
Nancy je z Kanady, kde skončila VŠ v odbore veterinárne lekárstvo, a na Slovensku si chce otvoriť súkromnú veterinárnu ambulanciu. Keďže ide o regulované povolanie, Nancy musí požiadať o uznanie dokladu o vzdelaní a o uznanie odbornej kvalifikácie. Za uznanie dokladov sú v tomto prípade zodpovedné dve rozdielne inštitúcie – doklad o vzdelaní uznáva Ministerstvo školstva a za uznanie odbornej kvalifikácie je zodpovedná Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky. Prvým krokom je uznanie dokladu o vzdelaní, poplatok je 50 eur a lehota na rozhodnutie je 2 mesiace. Po uznaní dokladu o vzdelaní požiada o uznanie kvalifikácie na Komore. Poplatok je 50 eur, lehota na rozhodnutie je 1 mesiac. Až po vydaní rozhodnutia o uznaní kvalifikácie môže začať vykonávať povolanie.
Špecifický postup sa uplatňuje pri uznávaní kvalifikácie zdravotníckych pracovníkov, ktorí získali vzdelanie v treťom štáte. Na rozdiel od ostatných regulovaných povolaní je podmienkou zloženie odbornej aj jazykovej skúšky.
- Prvým krokom je uznanie dokladu o vzdelaní na Ministerstve školstva. Pri uznávaní dokladov o vzdelaní sa posúdi, či doklad o vzdelaní bol nadobudnutý na štátom uznanej škole a či vzdelanie spĺňa formálne náležitosti porovnateľnosti podľa požiadaviek definovaných v nariadení vlády.
- Po uznaní dokladu o vzdelaní je žiadateľ povinný vykonať doplňujúcu skúšku na strednej alebo vysokej škole, ktorá poskytuje rovnaký študijný program, aký bol absolvovaný, z dôvodu preverenia skutočných vedomostí.
- Po úspešnom vykonaní odbornej skúšky cudzinec podá žiadosť o uznanie odbornej kvalifikácie, ku ktorej priloží protokol o doplňujúcej skúške.
- Ovládanie štátneho jazyka sa v prípade zdravotníckych profesii vždy overuje skúškou zo slovenského jazyka.
Pri uznávaní dokladov o vzdelaní na výkon neregulovaných povolaní sa postupuje rovnako ako pri akademickom uznávaní dokladov o vzdelaní. Je to preto, lebo že ich výkon nie je podmienený žiadnou kvalifikačnou požiadavkou, a uznáva sa iba doklad o vzdelaní.
Pokiaľ to však zamestnávateľ nevyžaduje, neregulované povolania je možné vykonávať aj bez uznania dokladu o vzdelaní.
Akademické uznávanie dokladov o vzdelaní
Akademické uznávanie dokladov o vzdelaní znamená uznávanie stupňa dosiahnutého vzdelania za účelom pokračovania v ďalšom stupni vzdelávania.
O uznaní dokladu o vzdelaní, vydaného uznanou základnou alebo strednou školou v inom členskom štáte alebo v treťom štáte rozhoduje okresný úrad v sídle kraja po porovnaní obsahu a rozsahu absolvovaného vzdelanie so vzdelaním, ktoré sa vyžaduje v SR. Výsledkom môže uznanie dokladu, neuznanie dokladu alebo uloženie rozdielovej skúšky.
Príklad:
Hanna má 16 rokov a na Ukrajine ukončila základnú školu a na Slovensko si so sebou priniesla vysvedčenie z poslednej triedy základnej školy (vysvedčenie s doložkou). Podmienkou prijatia na strednú školu bolo uznanie vysvedčenia zo základnej školy. Žiadosť podali Hanniny rodičia ako jej zákonní zástupcovia. Podáva sa na Okresnom úrade v sídle kraja a obsahuje meno a priezvisko žiadateľa, adresu prechodného pobytu, predmet žiadosti, názov a adresu základnej školy, ktorá doklad o vzdelaní vydala, rok ukončenia štúdia a podpis zákonného zástupcu žiadateľa. K žiadosti sa prikladá kópia dokladu totožnosti, osvedčená kópia dokladu o ukončenom vzdelaní a doklad o zaplatení správneho poplatku vo výške 5 eur. Okresný úrad posúdil žiadosť do 15 dní od doručenia žiadosti. Hanine vzdelanie uznal za rovnocenné so vzdelaním získaným na Slovensku na základe bilaterálnej zmluvy, ktorú má SR podpísanú s Ukrajinou.
O uznaní dokladu vydaného vysokou školou v zahraničí rozhoduje vysoká škola na Slovensku, ktorá uskutočňuje študijné programy v rovnakých alebo príbuzných študijných odboroch. Ak takáto škola v SR nie je, rozhoduje Ministerstvo školstva. Ak ide o doklad vydaný vojenskou vysokou školou, rozhoduje Ministerstvo obrany. Ak ide o doklad z policajnej vysokej školy, rozhoduje Ministerstvo vnútra. Výsledkom konania môže byť rozhodnutie o uznaní či neuznaní alebo uloženie rozdielovej skúšky.
Doklad o vzdelaní vydaný uznanou vzdelávacou inštitúciou štátu alebo štátu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania sa na účely pokračovania v štúdiu uznáva za rovnocenný automaticky v prípade, že štáty majú uzavretú medzinárodná zmluva o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní. Zoznam štátov, pri ktorých sa to aplikuje nájdete v tomto linku.
Podrobné informácie o konaní a potrebných dokladoch získate na konkrétnej vysokej škole, ktorá bude o uznaní dokladu rozhodovať.
V prípade, že žiadateľ, ktorý má na území SR udelený azyl alebo doplnkovú ochranu, a nemôže predložiť doklad o vzdelaní, ktorý potvrdzuje, že absolvoval vzdelávanie v krajine pôvodu, môže podať na Ministerstvo školstva žiadosť o posúdenie a overenie dosiahnutého vzdelania. Ministerstvo posúdi túto žiadosť do 30 dní. Overenie dosiahnutého vzdelania sa uskutočňuje formou skúšky v štátnom, (slovenskom) jazyku, čo predstavuje pre tieto osoby veľkú prekážku, najmä ak majú záujem pokračovať v štúdiu, resp. zamestnať sa vo svojom odbore v krátkom čase po udelení medzinárodnej ochrany.
Pozri aj: Vzdelávanie, Zamestnanie a podnikanie
Ďalšie informácie:
Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní
Zoznam štátov, s ktorými bola uzavretá dohoda o automatickom uznávaní dokladov o vzdelaní
Právna úprava:
Všetky zákony sú dostupné na slov-lex.sk

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu, Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.